Πέμπτη 10 Μαρτίου 2016

1η η Ευγενία Μπουλμέτη στο 3ο Μαραθώνιο Ναυπλίου-ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΘΑΙΝΕΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΠΟΙΟΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΑΓΩΝΙΖΕΤΑΙ ΚΑΙ ΚΕΡΔΙΖΕΙ

Με το πλήθος των συμμετοχών να ξεπερνά τους 6.000 εγγεγραμμένους δρομείς, πραγματοποιήθηκε την Κυριακή 6 Μαρτίου, με μεγάλη επιτυχία ο 3ος Μαραθώνιος του Ναυπλίου. Ο αγώνας διοργανώθηκε από τον Δήμο Ναυπλιέων, (Δ.Ο.Π.Π.Α.Τ.) σε συνεργασία με την Περιφερειακή Ενότητα Αργολίδας, την ΕΑΣ ΣΕΓΑΣ, το Κέντρο Ελληνικών Σπουδών (Ελλάδος) του Πανεπιστημίου Harvard και τον Σύλλογο Μαραθωνοδρόμων Αργολίδας και υπό την αιγίδα του ΣΕΓΑΣ και του Υπουργείου Αθλητισμού. Έπειτα από την συνεχή και εξαιρετικά επιτυχημένη πορεία 3 ετών, η διοργάνωση έχει καθιερωθεί ως θεσμός στα αθλητικά δρώμενα της χώρας και αποτελεί την μεγαλύτερη γιορτή της Πελοποννήσου.

Περισσότεροι από 250 δρομείς έτρεξαν την Μαραθώνια διαδρομή, ενώ πάνω από 750 συμμετέχοντες πήραν εκκίνηση στον Ημιμαραθώνιο. Στα 5χλμ, οι συμμετοχές ξεπέρασαν κάθε προσδοκία, αγγίζοντας τους 1.700 δρομείς. Ο αγώνας περιλάμβανε επίσης Συμμετοχική Ημιμαραθώνια Ποδηλατοδρονία, με πάνω από 50 ποδηλάτες, καθώς και διαδρομή Κοινωνικής Προσφοράς 2,5χλμ με την αξιοσημείωτη συμμετοχή 2.500 μικρών και μεγάλων δρομέων.

Στον Μαραθώνιο, νικητής αναδείχθηκε ο Παπαναστασίου Κων/νος (2:43:18), 2ος ο Χατζηγιάννης Γεώργιος (2:44:44) και 3ος ο Βογιατζής Δημήτρης (2:47:35). Στις γυναίκες, 1η αναδείχθηκε η Μπουλμέτη Ευγενία (3:27:13), 2η η Κανάκη Μαρία (3:37:14) και 3η η Μπάκα Σταυρούλα (3:41:35). Στον Ημιμαραθώνιο πρώτευσε ο Γκελαούζος Κων/νος με ρεκόρ διαδρομής (1:08:01), στην 2η θέση ήρθε ο Μαλτέζος Λάμπρος (1:10:33) και στην 3η θέση ο Πασπάτης Αλέξης (1:14:42). Στις γυναίκες, την 1η θέση κατέλαβε η Δημάκη Ντενίζ (1:23:29), την 2η θέση η Παναγιωτοπούλου Ιουλία-Ελένη (1:30:38) και την 3η θέση η Σαριδάκη Ελένη (1:31:07). Στα 5χλμ, νικητής αναδείχθηκε ο Φράγκου Νικόλαος με ρεκόρ διαδρομής (15:14), την 2η θέση κατέλαβε ο Πασχάλης Ιωάννης (16:41) και την 3η θέση ο Σκουλαρίκης Γρηγόρης (16:56). Στις γυναίκες, νικήτρια ήταν η Καρακατσάνη Αναστασία (16:51), 2η ήρθε η Καραγιάννη Σοφία (19:22) και 3η η Μάρκου Νίνα (20:36).